10 lutego 2018

Krawat Harry'ego Pottera i moja Hermiona

Dzisiejszy post powstał pod wpływem dużego zainteresowania, jakim cieszy się mój tutorial na wykonanie kostiumu Rainbow Dash i mam nadzieję, że i ten okaże się równie pomocny :-)

Jak zwykle o tej porze roku zaczynamy się z dzieciakami zastanawiać, za kogo przebiorą się na bal karnawałowy. W przypadku syna, maniaka "Gwiezdnych Wojen", od razu było wiadomo, że ma być Luke Skywalker. Wyszukał na necie kostium, kupiłam i problem z głowy. Co do córki - już miałam ją namówić, żeby i w tym roku przebrała się za piękny kostium Elzy, bo z niego wyrośnie, bo ślicznie w nim wygląda, bo nie miałam natchnienia i nie chciało mi się nic wymyślać... Wtedy przypomniało mi się, że mamy strój Harry'ego Pottera z zeszłego roku. Jest peleryna, jest różdżka, brakuje tylko krawata i spódniczki i będzie Hermiona! I rozpoczęłam poszukiwania, które zakończyłam na Pintereście, oczarowana pewną sukienką (moją tablicę inspiracji znajdziecie TUTAJ). Wtedy przyszło natchnienie :-) Zaczęłam od wyhaftowania herbu Gryffindoru..
Żeby uszyć krawat i spódnicę, potrzebujemy:
- 0,5 m etaminy szarej
- 0,5 m etaminy bordowej
- 2m żółtej lamówki (albo tasiemki)
- flizelinę z klejem

Co do spódnicy - nie czułam się na siłach, żeby przygotować kompletny tutorial, nie jestem krawcową i szyję "na oko" albo "na czuja" jak kto woli ;-) Zostawię Wam jednak parę wskazówek.Szycie rozpoczęłam od upięcia zakładek, które potem przeszyłam na maszynie i usunęłam szpilki. Kolejny etap to wszycie zamka i zmierzenie odpowiedniej długości. Następnie przycięłam z szarej tkaniny prostokąt na pasek, podkleiłam go paskiem flizeliny dla usztywnienia i wszyłam do spódnicy. Plisy z bordowego paska (o szerokości 8 cm) najpierw zaprasowałam (każda plisa o szerokości 1 cm), sfastrygowałam i przymierzyłam do brzegu spódnicy, żeby upewnić się, że mam wystarczającą szerokość; potem je przeszyłam na maszynie, wyprułam fastrygę i podkleiłam je z lewej strony flizeliną (pasek o szerokości 3cm), żeby się za bardzo nie rozjeżdżały. Kolejny etap to przyszycie plisek do spódnicy i naszycie żółtej lamówki (złożonej na pół).

Szyjąc krawat wzorowałam się na gotowym krawacie syna i bez prucia, drogą dedukcji, wymyśliłam coś takiego...

(zdj. 1, 2)
Wycinamy z papieru formę na krawat - u mnie były to następujące wymiary: długość 64cm, szerokość 8cm z jednej strony, a z drugiej trójkąt o podstawie 15,5cm i wysokości 7,5cm. Docinamy tkaninę dokładając 0,5cm z każdej strony na zaszycie. Potrzebujemy jeszcze samej końcówki z czerwonej tkaniny, tak jak to widać poniżej. Następnie zaginamy papier jak na zdjęciu i odrysowujemy otrzymany kształt z flizeliny (będzie to usztywnienie na środku krawata).

(zdj. 3)
Przyprasowujemy żelazkiem flizelinę układając na środku przyciętej formy. Na węższym końcu układamy zgrabny trójkącik i przeszywamy na maszynie.

(zdj. 4)
Na drugim końcu doszywamy trójkąt z tkaniny po stronie bez flizeliny (szyjemy tylko wzdłuż ramion trójkąta). Odwracamy trójkąt na drugą stronę (pojawi się po stronie paska flizeliny) i rozprasowujemy.

(zdj. 5)
Zdjęcie pokazuje, jak powinien w tym momencie wyglądać nasz krawat - po prawej nic się nie dzieje, a po lewej mamy flizelinę i trójkąciki na każdym końcu.

(zdj. 6)
Przyszywamy na prawej stronie żółte paski z lamówki.

(zdj. 7)
Łączymy boki krawata i przeszywamy, następnie przewlekamy na prawą stronę i rozprasowujemy.

(zdj. 8)
I najtrudniejszy etap, czyli jak ładnie zamotać krawat na gumce ;-) Mam nadzieję, że na podstawie zdjęcia wymyślicie, jak to należy zrobić. Do lewej strony krawata (po prawej szersza część) przykładamy gumkę i zaplatamy krawat zgodnie ze strzałkami.

Uff! Mam nadzieję, że ten tutorial okaże się pomocny.

9 komentarzy:

 1. Rewelacyjny strój! :) Córka wygląda pięknie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie należę do wielbicieli książki ale bohaterów kojarzę :-).Świetnie sobie poradziłaś ze strojem.Pozdrawiam :-).

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna modelka Ci rośnie:-))) Strój cudowny:-))) Zdolna jesteś niesłychanie, ale tutaj to już się powtarzam:-)))

  OdpowiedzUsuń
 4. Strój robi furorę:) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Genialny pomysł i wykonanie! Piękna modelka, znaczy się Hermiona:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzień dobry
  Prosze uszyć taki strój dla mojej córeczki ma 7lat
  Potrzebuje na 16stycznia
  Jaka cena?

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i zostawienie komentarza!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...